MINDEN AMI MÉDIA! ÉS MÉG SOKKAL TÖBB!

Álló- és mozgókép, elmélet és technika, valamint "színes" story-k.És még: Használt cikkek vására, Gasztronómia, Szolgáltatások, Hasznos linkek gyűjteménye.

Még az időjárás megengedi, néhány szabadban elkészíthető ételt ajánlok:

Még több gasztronómia a lap alján!

Birkagulyás: igazi szüreti étel, az édes szőlő ízét és a nehéz must szagát kitúnően semlegesíti. Birka elejéből praktikus készíteni. A faggyút gondosan vagdaljuk le és vágjuk kockára a húst. Leforrázhatjuk ecetes vízzel, ezzel tompul a faggyú íz, de utána öblítsük le. Közben a hagymát apróra vágva fonnyasszuk meg kiolvasztott szalonna zsírjában a bográcsban. Tegyünk bele őrölt pirospaprikát és rögtön a húst is. Pirítsuk zsírjára, majd öntsünk alá egy kis vizet és pároljuk. Közben sózzuk meg, tegyünk bele köménymagot és szétzúzott fokhagymát. Mikor a hús már puhulni kezd tegyünk bele egyenletes cikkekre vágott, tisztított krumplit ls öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Ezután lassú tűzön, gyöngyöző forrással főzzük készre. Lehet még zöldpaprikát és paradicsomot is beletenni.

Rablóhús: melyet több helyen zsiványpecsenyének is nevezik, ekkor nyers burgonyakarikákat is felhúznak a nyársra a húsok közé. Lehetőleg több féle húsból készítsük, például: marhabélszín, sertéscomb, borjúcomb, melyekből egyforma nagyságú érméket vágjunk. Kolozsvári szalonnát hasonló méretű szeletekre vágjunk fel, a hagymát karikára. A nyárs végére egy gombafejet húzzunk, majd felváltva a húsokat, szalonnát, hagymát. A nyárs végére ismét egy gombafej kerüljön. Sóval, őrölt borssal, majoránnával és paprikával hintsük meg és a parázs felett forgatva süssük készre. Közben fűszeres olajjal többször is kenjük meg. Lehet fóliába is tekerni a nyársakat, ekkor a sütés vége előtt fejtsük le a fóliát, s még süssük kb. 10 percig, hogy a külső széle ropogós legyen.

Házinyúl nyárson: mely igényel némi előkészítést, de különlegesen finom pecsenye. A megtisztított nyulat dörzsöljük be sóval, borsikafűvel, hagymával és tűzdeljük meg gazdagon szalonnával. Be is tekerhetjük vele a húst. Ha különösen finomra szeretnénk készíteni, tegyünk a hasüregébe hagymát, hámozott, félbevágott almát és körtét. A parázs felett állandóan forgatva süssük meg. Időnként fűszerolajjal elkevert borba mártott tollecsettel kenegessük meg.

Flekken: sertéstarjából. Csontozzuk ki a húst és vágjuk ujjnyi szeletekre. Kissé ki is klopfolhatjuk, a széleit vagdossuk be. Mindkét oldalukat besózzuk, meghintjük őrölt borssal, majd megkenjük vékonyan mustárral. Lehet kevés szétzúzott fokhagymát is tenni az egyik oldalára, valamint használhatunk még pirosaranyat, kakukkfűvet, majoránnát is. A befűszerezett szeleteket egymásra rakjuk, közé hagyma karikákat teszünk. Fóliába csomagoljuk és betesszük a hűtőbe, kb. 6 órára., de lehet a sütést megelőző napon is. Így még finomabb lesz. Jó erős parazsat készítsünk, de ne lángoljon és vigyázzunk a lecsöpögő zsír ne lobbantsa lángra a parazsat. A rostélyt tisztítsuk meg és kenjük be szalonnával, majd tegyük rá a tarja szeleteket. Hamar elkészül, vigyázzunk, hogy ne szárítsuk ki, a hús felületén képződő pörzsanyag megakadályozza az ízek kisülését.

A szabadtűzön, parázson készült étel íze utolérhetetlen, semmilyen egyéb eszközzel ez az íz nem állítható elő. Még ízletesebb lesz, ha a fákat előre összeválogatjuk. Ugyanis más ízű lesz az étel a bükk, a tölgy tűzén, parazsán, megint más a fenyő vagy az akácfán készítve.


birkagulyas_bogracsban.jpgsaslik_faszanen.jpghazinyul_nyarson_faszenen.jpgflekken_faszenen.jpg

Halászlé.

melynek két domináns elkészítési módja igazi Hungarikum, de sok apró eltérés tapasztalható tájegységenként is. A tiszai halászlé főzése az alaplé készítésével kezdődik, apróbb halakból és a nagyobbak fejéből, farkából, kárász, keszeg, garda stb., ponty, harcsa és csuka. Tehetünk alá kiolvasztott szalonnát vagy sertészsírt, majd apróra vágott hagymával feltesszük főni a fenti halrészeket. A hal hamar megfő, szűrjük le a levet, a halakat passzírozzuk át. Ezt a sűrű alaplevet tegyük vissza a bográcsba, hígítsuk fel vízzel, sózzuk meg, tegyünk bele sok őrölt piros paprikát, apróra vágott zöldpaprikát és paradicsomot. Amikor lobogóra felforr beletesszük a nagyobb halakból vágott, szép, egyenletes szeleteket.                                                                                A dunai vagy bajai halászlé megőrizte az ősi főzési technológiát. Ennél a cél, hogy a lé legyen minél tartalmasabb, ízletesebb. A leves a főétel, a hal csak másodrendű jelentőségű. Először a levet fogyasztják el főtt tésztával, legelterjedtebben úgy nevezett gyufa tésztával, majd utána eszik meg a halat. Ennek a halászlének az elkészítése a legegyszerűbb és a legalkalmasabb a szabadban főzésre. Általában csak pontyból készül, de tehetünk bele harcsát és csukát is, ízletesebb lesz. Először mossuk meg a halat, mert felbontás után tilos újra megmosni. Az apróra vágott hagymát együtt tesszük a bográcsba a véres, felszeletelt hallal. Felöntjük vízzel (1 kg. halra 1 liter vizet számítsunk), megsózzuk és feltesszük főzni erős, lobogó tűzre. Mikor felforrt a keletkezett habot szedjük le és tegyük bele a pirospaprika felét, a zöldpaprikát, paradicsomot, cseresznye paprikát. 30-40 perc alatt készre főzzük, közvetlen előtte tegyük bele a pirospaprika másik felét és a halbelsőségeit, amik nagyon hamar megfőnek. A kifőtt metélt tésztára merjük az elkészült halászlevet.                                                              Az egyéni izlésnek is széles a tárháza a fűszerezés terén, tehetünk bele vörösbort, citromlevet, tejfölt, fokhagymát, esetleg némi leveszöldséget, de a halászlé semmivel össze nem téveszthető zamatát a hal, a főtt hagyma és az őrölt pirospaprika határozza meg.   

halaszle_tiszai_bogracsban_kicsi_net.jpg       halaszle_dunai_kicsi_net.jpg

A fentieket étvágygerjesztőnek szántam, de részletesebben, sokkal több tartalommal CSAK A GASZTRONÓMIÁRÓL másik honlapomon lehet olvasni:

http:gasztro.weblap.net

Ajánlom mindenki figyelmébe!

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 12
Havi: 8
Össz.: 41 134

Látogatottság növelés
Oldal: Gasztronómia
MINDEN AMI MÉDIA! ÉS MÉG SOKKAL TÖBB! - © 2008 - 2024 - nimedia.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »